Aneta Awtoniuk - trenerka biznesu, coach

TwitterFacebook

Aneta Awtoniuk coach, trenerka biznesu

Refleksje

Ciasne horyzonty intelektualne

Fot. Chris Isherwood, licencja: CC BY SA 2.0, Flickr
Fot. Chris Isherwood, licencja: CC BY SA 2.0, Flickr

W smutnym kraju żyjemy.

Wiceminister Patryk Jaki bez cienia żenady oświadcza, że nigdy nie oglądał "Gwiezdnych Wojen". NIGDY. Nie chciał, nie miał potrzeby, nie zainteresował się. Nie chodzi o to, żeby był fanem i miał pidżamę z Lordem. Nawet nie to, żeby lubił.

Chodzi o to, że jest światowy kanon, który każdy, uważający się za cywilizowanego i wykształconego, człowiek zwyczajnie powinien znać. "Star Wars" znajdują się w tym kanonie, podobnie jak Kieślowski, Bareja, Ziemia Obiecana Wajdy, Ridley Scott, Nikita Michałkow, Steven Spielberg... dobra, nie będę dalej wymieniać.

Jest taki kanon w literaturze, jest w muzyce, w teatrze...

Zszokowało mnie na początku tego roku, że osoba przedstawiająca się jako aktorka, dziennikarka zainteresowana kinem, teatrem i kulturą w ogóle nie wiedziała, kim był Jerzy Grotowski.

Teraz szokuje mnie, że człowiek pełniący publiczne funkcje bez wstydu ogłasza, jakim jest ignorantem.

Cóż, może i "Tosca nie jest dla każdego" (kto wie, z jakiego filmu to cytat?), ale założę się, że minister Jaki pomrukuje przy goleniu "Ona tańczy dla mnie".

I naprawdę nie snobuję się na wykształciucha, zwracam jedynie uwagę, że to co oglądamy (lub nie), to co słyszymy (lub nie), to co czytamy (lub nie) kształtuje naszą wrażliwość i określa nasze horyzonty.

Aneta Awtoniuk
coach rozwoju osobistego, trener biznesu

» refleksje