Aneta Awtoniuk - trenerka biznesu, coach

TwitterFacebook

Aneta Awtoniuk coach, trenerka biznesu

Refleksje

Pas

Marco Verch, licencja: CC-BY 2.0, źródło: Flickr
Marco Verch, licencja: CC-BY 2.0, źródło: Flickr

Jedną z najważniejszych umiejętności życiowych i jednocześnie jedną z najbardziej niedocenianych jest umiejętność rezygnacji.

Odpuszczasz coś sobie. Rezygnujesz. Wycofujesz się. A więc nie tylko nie zyskujesz, ale wręcz odejmujesz sobie. Zatem tracisz. Bilans ujemny.

Akurat!

Zyskujesz choćby czas na przemyślenia. Przestrzeń na pełny oddech. Nowe informacje, które pomogą ci podjąć właściwą decyzję. Pewność, jak naprawdę chcesz zrobić. Przekonanie, że to właśnie to, bo gdy przestałeś, to zatęskniłeś. Albo całkiem nie to, bo gdy przestałeś, poczułeś ulgę.

Rezygnując wystarczająco szybko, zyskujesz nowe możliwości, bo nie brniesz w sprawy beznadziejne. Radość życia, poczucie szczęścia, nowe nadzieje, dreszcz ekscytacji, iskierki w oczach…

Odpuszczając sobie, robisz miejsce na coś, co przyjdzie, bo wreszcie będzie miało szansę cię dogonić.

Robiąc stale to samo, dostajesz stale to samo. Aby pojawiły się inne efekty, zmień sposoby działania. Zostaw przyzwyczajenia. Porzuć wygodę. Odpuść kompulsywne przyjemności. Zrezygnuj z odruchów. Włącz świadomość.

Mów sprawom i ludziom wokół SPRAWDZAM i rezygnuj bez żalu, jeśli coś lub ktoś powoduje, że czujesz się nieszczęśliwy, smutny, ciężki, ograniczony, zastany i nieelastyczny intelektualnie. I duchowo. I fizycznie. Rezygnuj z tego, co ci nie służy.

Nowe, którego tak się boisz i przed którym tak się bronisz, i które tak bardzo chcesz zawczasu przetestować dla uniknięcia rozczarowania, może być znacznie lepsze niż to, czego tak kurczowo się trzymasz.

Zrzeczenie się jest drugą stroną zysku. Nierozerwalna para. Coś puszczasz, coś przychodzi.

„Pasować” oznacza wszak nie tylko rezygnację, ale też bycie odpowiednim.

Aneta Awtoniuk
coach rozwoju osobistego, trener biznesu

» refleksje